Rozwód a podatki
Rozwód nie polega na ograniczeniu Państwa odpowiedzialności za zaległości podatkowe małżonka względem urzędu skarbowego.
Jeśli dwie osoby są w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą się wspólnie rozliczać. Warunkiem jest wspólność majątkowa oraz złożenie odpowiedniego wniosku o wspólne opodatkowanie. Po rozwodzie, w czasie separacji czy w ramach umowy małżeńskiej małżonkowie tracą to prawo w dniu uprawomocnienia orzeczenia.
Zgodnie z art. 110 Ordynacji podatkowej rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych, które powstały podczas wspólności majątkowej do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym – czyli w praktyce do uprawomocnienia się wyroku.
Odpowiedzialność ta nie obejmuje jednak m.in. kosztów egzekucyjnych powstałych po uprawomocnieniu się orzeczenia o rozwodzie czy odsetek za zwłokę – po szczegółowe informacje zapraszamy na spotkanie.
Warto pamiętać, że dopiero po dokonaniu podziału majątku rozwiedzionych małżonków, sąd ustali wartość wspólnego majątku oraz jego poszczególne składniki. Aby otrzymać informację o wysokości zaległości podatkowych byłego małżonka, można zawrócić się o wydanie zaświadczenia o zaległościach powstałych w czasie trwania małżeństwa do właściwego organu podatkowego.
Zgodnie z art. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej – jak np. po uzyskaniu separacji albo rozwodu.