• +48 603 843 876
  • kontakt@awisniowski.pl

Mediator rodzinny

Zadaniem mediatora jest ustalenie priorytetów i próba wypracowania kompromisu satysfakcjonującego obie strony.

Musi umieć w odpowiedni sposób prowadzić rozmowę, zadawać właściwe pytania, stawiać granice, łagodzić konflikty, a także dać szansę na wypowiedzenia się i przedstawienie argumentów obojgu uczestników spotkań.
Najpowszechniejsze są mediacje rodzinne oraz małżeńskie. Mediacje rodzinne są ważną próbą opracowania kompromisu w sprawach m.in. o podział majątku, wysokość alimentów, podział opieki nad dziećmi czy ugody alimentacyjnej do 500+.
Mediacje rodzinne. Szansa na wypracowanie kompromisu
Mediacje małżeńskie mogą pomóc pozostać obu stronom w dobrych relacjach. Różne konflikty i nieporozumienia mogą być przyczyną rozpadu rodziny, osłabić lub zakończyć międzypokoleniowe relacje. Są jednak sposoby, aby temu zaradzić – albo chociaż spróbować. Taką właśnie rolę pełni mediator rodzinny, który prowadzi spotkania.
Na udział w procesie mediacyjnym muszą wyrazić zgodę obie strony. Warto dodać, że są one dobrowolne i można z nich zawsze zrezygnować. O przebieg spotkań, komfort i bezpieczeństwo dba mediator.

Kiedy warto zdecydować się na mediacje rodzinne?


W wielu przypadkach warto skorzystać ze wsparcia mediatora rodzinnego, gdyż będzie on łagodził nieporozumienia, uspokajał i pilnował porządku spotkań. Zwykle bierze on udział w rozmowach przy rozwodach, sprawach dotyczących opieki nad małoletnimi dziećmi czy podziału majątku. Zajmuje się też międzypokoleniowymi nieporozumieniami, które z czasem przerodziły się w poważne konflikty rodzinne.

Jaką rolę pełni mediator rodzinny?


Mediator rodzinny pełni kluczową rolę w spotkaniach, gdyż prowadzi rozmowę, pomaga w komunikacji, łagodzi spory, stara się, by strony opracowały rozsądny kompromis. Zależy mu w równym stopniu na zadowoleniu i korzyściach obojga uczestników, dlatego powinien zapewnić im poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Mediator stara się opracować porozumienie, poznać interesy obu stron i tak prowadzić dialog, by każdy mógł przedstawić swoje racje. Na takich spotkaniach może okazać się, że konflikt był przejściowy, gdyż – na przykład w powodu emocji – żadna ze stron nie potrafiła nawiązać rozmowy. Mediator może pomóc naprawić wzajemne relacje, jego praca polega na dokładaniu wszelkich starań, by spotkania zakończyły się sukcesem, czyli wpracowaniem porozumienia.

Mediacje rozwodowe


Sąd w trakcie postępowania rozwodowego może skierować obie strony na mediacje – nie może jednak uczynić tego wcześniej ani później. Na spotkaniach warto postarać się na spokojnie omówić różne konfliktowe kwestie, wysłuchać drugiej strony, wypowiedzieć się, zaprezentować swoje argumenty, wyjaśnić żale i spróbować dojść do porozumienia.

Zakończone sukcesem mediacje mogą uchronić przed pełnymi emocji sprawami w sądzie, które są trudne dla obu stron oraz stresujące dla dzieci.
Kancelaria A.Wiśniowski - Logo

Kancelaria A.Wiśniowski
50-127 Wrocław, ul. św. Mikołaja 56/57, lok. 109

© 2021 Kancelaria prawna, Adwokat A. Wiśniowski. Warunki użytkowania | Polityka cookies
Webdesign: dotCMS.pl