• +48 603 843 876
  • kontakt@awisniowski.pl
Pozew o alimenty na rzecz małżonka

Alimenty na małżonka

Rozwiedziony małżonek, którego są nie uznał za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, żyjący z powodu rozwodu w niedostatku, ma prawo złożyć wniosek o alimenty, czyli środki na podstawowe utrzymanie.

Wysokość alimentów zależy od możliwości finansowych małżonka (artykuł 60 kodeksu rodzinnego). W takiej sytuacji obowiązkiem sądu jest zasądzenie alimentów – ale jedynie na żądanie jednej ze stron.

Kiedy można ubiegać się o alimenty?


Ważne jest też doprecyzowanie, co oznacza „niedostatek” – to sytuacja, kiedy małżonek nie ma wystarczających środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale może on mieć także charakter względny. Poza tym – zgodnie z art. 60 kodeksu rodzinnego – obowiązek płacenia alimentów małżonkowi rozwiedzionemu wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, a także po zawarciu nowego małżeństwa. Sąd ma jednak prawo ten termin wydłużyć – wymagane jest jednak dokładne uzasadnienie żądania.

Wyłączna wina za rozpad małżeństwa a alimenty


Rozwodzący się małżonek może żądać alimentów od drugiego, jeśli ten został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód doprowadził do znacznego obniżenia sytuacji finansowej niewinnego małżonka. W tej sytuacji sąd może orzec alimenty – trzeba jednak wykazać, że rozwód odczuwalnie pogorszył sytuację materialną.

Warto też zapamiętać, że jeśli nie zostanie udowodniona wina drugiego małżonka za rozpad małżeństwa podczas postępowania rozwodowego, nie będzie możliwe żądanie alimentów z powodu trudnej sytuacji finansowej. Wniosek o nieorzekaniu o winie ułatwi i skróci postępowanie, ale ograniczy dalsze możliwości. Termin wypłacania alimentów nie jest określony w przypadku małżonka uznanego za winnego rozkładu pożycia.
Kancelaria A.Wiśniowski - Logo

Kancelaria A.Wiśniowski
50-127 Wrocław, ul. św. Mikołaja 56/57, lok. 109

© 2021 Kancelaria prawna, Adwokat A. Wiśniowski. Warunki użytkowania | Polityka cookies
Webdesign: dotCMS.pl