• +48 603 843 876
  • kontakt@awisniowski.pl
Pozew o alimenty na rzecz dziecka

Alimenty na dziecko

Zgodnie z art. 58 kodeksu rodzinnego sąd w wyroku orzekającym rozwód ustala także alimenty na dziecko – wysokość kosztów, jakie małżonkowie są zobowiązani i ponosić na rzecz wspólnego małoletniego dziecka.

Ustalenie kosztów utrzymania i wychowania dziecka to jeden ze stałych i ważnych elementów wyroku rozwodowego. Ma to ogromne znaczenie i może wpłynąć na sytuację życiową dziecka. Są jednak sytuacje, w których sąd może ustalić wysokość alimentów nieadekwatnie do możliwości zarobkowych lub potrzeb dzieci.

Wysokość alimentów dla dziecka


Wysokość zasądzanych alimentów przez sąd we Wrocławiu wynika przede wszystkim z możliwości finansowych oraz potrzeb dziecka. Są też sytuacje, w których zasądza się wysokość alimentów jako procent od dochodów rodzica. Warto dodać, że sąd bierze pod uwagę nie tylko wysokość wynagrodzenia, lecz całokształt wpływów.

Sąd powinien określić wysokość alimentów w stosunku do każdego dziecka osobno ze względu na różne potrzeby pociech. Warto skorzystać z pomocy prawnika i podczas postępowania udokumentować swoje przekonania – dowody mają w tym przypadku kluczowe znaczenie.

Potrzeby dziecka a jego wiek


Inne potrzeby ma na przykład niemowlę, dziecko w wieku przedszkolnym, inne nastolatek czy też dziecko ponadprzeciętnie utalentowane w danej dziedzinie, trenujące wybraną dyscyplinę sportową itd. Sąd bierze pod uwagę nie tylko wysokość wynagrodzenia, lecz całokształt wpływów.

Nieprawidłowo ustalona wysokość alimentów


Nieprawidłowo ustalona wysokość alimentów może być powodem do założenia w sądzie nowej sprawy, dlatego najlepiej zdecydować się na poradę doświadczonego pełnomocnika na etapie trwającego postępowania rozwodowego.

Aby skonsultować swoją sytuację, zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią.
Kancelaria A.Wiśniowski - Logo

Kancelaria A.Wiśniowski
50-127 Wrocław, ul. św. Mikołaja 56/57, lok. 109

© 2021 Kancelaria prawna, Adwokat A. Wiśniowski. Warunki użytkowania | Polityka cookies
Webdesign: dotCMS.pl